معماری کامپیوتر

معماری رایانه چیست؟

معماری کامپیوتر یک ویژگی است که توصیف می‌کند چگونه فن‌آوری‌های سخت افزاری و نرم‌افزاری برای ایجاد یک پلت فرم یا سیستم کامپیوتری تعامل دارند.  وقتی به کلمه معماری فکر می کنیم ، به فکر ساختن خانه یا ساختمان هستیم. با رعایت همین اصل ، معماری رایانه شامل ساختن رایانه و هر آنچه در سیستم کامپیوتری است می شود. معماری رایانه از سه دسته اصلی تشکیل شده است.

طراحی سیستم – این شامل کلیه قطعات سخت افزاری مانند CPU ، پردازنده داده ها ، چند پردازنده ، کنترل کننده حافظه و دسترسی مستقیم به حافظه می شود. این قسمت سیستم رایانه ای واقعی است.

معماری مجموعه دستورالعمل – شامل توابع و قابلیت های CPU ، زبان برنامه نویسی CPU ، قالب های داده ، انواع ثبت پردازنده و دستورالعمل های مورد استفاده برنامه نویسان رایانه است. این قسمت نرم افزاری است که باعث می شود آن اجرا شود ، مانند ویندوز یا فتوشاپ یا برنامه های مشابه.

Microarchitecture – این عنصر پردازش و ذخیره سازی داده ها یا مسیرهای داده و نحوه اجرای آنها را در معماری مجموعه دستورالعمل ها تعریف می کند. اینها ممکن است شامل دستگاههای ذخیره سازی DVD یا دستگاههای مشابه باشد.

همه این قسمت ها به ترتیب خاصی جمع می شوند و باید به صورت الگویی تهیه شوند تا به درستی کار کنند.